Naszą praktykę zawodowąrozpoczęliśmy dnia 18 maja 2015 w FAW Ausbildungszentrum Zwickau.
Razem z nami, jako opiekunowie pojechali pani Aneta Sadrak, pan Piotr Paluch, oraz pani Monika Lipska-Kłos.
Przez część praktyk byliśmy podzieleni na 2 grupy zawodowe: mechatronicy (9 osób) oraz informatycy z elektronikami (11 osób).
W ostatnim tygodniu informatycy pracowali sami.
Nasze zajęcia odbywaliśmy w kilku różnych pracowniach, które były bardzo dobrze wyposażone. Były to pracownie pod opieka niemieckich wykładowców:

 • Pracownia pneumatyki i elektropneumatyki - Kai-Uwe Geisler
 • Pracownia obrabiarek CNC - Franco Schmidt
 • Pracownia elektroniki - Christhardt Illing
 • Pracownia komputerowa:
 • - Web-Design - Steffen Glass
  - Lekcje językowe - Bärbel Bischoff

  Tydzień 1

  W pierwszym tygodniu grupa informatyczno-elektroniczna odbywała zajęcia z programowania obrabiarek CNC w programie komputerowym TopCAD. Naszym wykładowcom był pan Schmidt. Nauczyliśmy się podstaw programowania obrabiarek CNC oraz pneumatyki. Przez kolejne dni wykonywaliśmy projekty, które symulowały prace na prawdziwej frezarce Mikron UCP 800 Duro i obrabiarce EMCO Concept TURN450. Pod koniec tygodnia zaprogramowaliśmy figurę szachową oraz model piłkarza, które następnie wykonaliśmy na prawdziwych maszynach.
  Natomiast w tym samym czasie grupa mechatroniczna miała zajęcia z pneumatyki. Na tych zajęciach wykorzystywali swoją wiedzę i umiejętności, które nabyli na lekcjach w naszej szkole. Tworzyli zaawansowane układy pneumatyczne z wykorzystaniem bramek logicznych, siłowników i czujników zbliżeniowych. Wszystkie elementy łączyli za pomocą specjalnych przewodów ciśnieniowych.

  Tydzień 2

  W drugim tygodniu zamieniliśmy się pracowniami. Grupa mechatroniczna miała zajęcia z obrabiarek CNC, których obsługi nauczyli sie na zajęciach w szkole. Podobnie jak druga grupa zajmowali sie programowaniem figury szachowej oraz modelu piłkarza. Oni również wykonali te projekty na prawdziwych maszynach.
  Natomiast grupa informatyczno-elektroniczna zajmowała się podstawami pneumatyki. Wykonywaliśmy podstawowe układy pneumatyczne z użyciem bramek logicznych, czujników zbliżeniowych oraz siłowników. Korzystając ze wszystkich dostępnych nam środków tworzyliśmy przedstawiony nam na schemacie układ pneumatyczny, następnie łączyliśmy wszystko przewodami ciśnieniowymi. Po wielu niepowodzeniach oraz sabotażach ze strony pana Geislera nasze układy funkcjonowały.

  Tydzień 3

  W trzecim tygodniu grupa informatyczno-elektroniczna zajmowała się elektroniką pod czujnym okiem pana Illinga. Na początku tygodnia zajmowaliśmy sie projektowaniem płyty do sterownika PLC w programie komputerowym sPlan 7.0. Następnie zajmowaliśmy się praktycznym wykonaniem tej płyty. Wykonywaliśmy takie czynności jak: wiercenie, naklejanie folii z wydrukiem, montaż gniazd oraz lutowanie połączeń. Ostatniego dnia tego tygodnia wykonywaliśmy model rikszy z woźnicą według planu. Ćwiczenie to miało na celu opanowanie przez nas techniki lutowania lutownicą grzałkową. Efekty naszej pracy mogliśmy zatrzymać dla siebie.
  Natomiast grupa mechatroniczna miała zajęcia z elektropneumatyki. Wykonywane w pierwszym tygodniu układy sterowania pneumatycznego zostały zastąpione elektrycznymi. Poznali schematy i algorytmy pomagające w sprawnym budowaniu układu, który wykonany w poznany, profesjonalny sposób, był łatwy do ewentualnej diagnostyki i naprawy. Zastosowanie elektryki w tych układach daje o wiele większe możliwości. Zajęcia były bardzo interesujące.

  Tydzień 4

  W czwartym tygodniu zmienił się skład grup. Elektronicy mieli zajęcia z mechatronikami dotyczące programowania sterowników PLC w programie komputerowym LOGO! Soft Comfort 7.1 by Siemens. Kolejnego dnia uczyli się programowania za pomocą programu Siemens Step. Wykonywali ćwiczenia dotyczące obsługi bramy garażowej oraz zarządzania światłami drogowymi za pomocą sterownika Siemens Step7.
  Informatycy, jako oddzielna grupa zajmowali się tworzeniem strony internetowej oraz prezentacji multimedialnej. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza zajmowała się pisaniem tekstów oraz tłumaczeniem ich na język niemiecki, druga tworzeniem struktur strony internetowej oraz innych elementów, które będą się na niej znajdować – takich jak grafika. Cały tydzień czekaliśmy na upragniony powrót do Polski.

  Podczas praktyki nauczyliśmy się obsługi wielu programów komputerowych oraz maszyn, które wcześniej były nam nieznane. Przyjemnie spędziliśmy czas, jednocześnie poszerzając swoją wiedzę zawodową oraz przygotowując się do egzaminów zawodowych. Praktyka zakończyła się 12 czerwca 2015.


  img04

  Tydzien 1

  img05

  Tydzien 2

  img06

  Tydzien 3

  img01

  Tydzien 4

  img07

  Tydzien 1

  img08

  Tydzien 1

  img09

  Tydzien 1

  img10

  Tydzien 1

  img11

  Tydzien 1

  img12

  Tydzien 1

  img13

  Tydzien 1

  img14

  Tydzien 2

  img15

  Tydzien 2

  img16

  Tydzien 2